Witam na stronie poświęconej mojemu życiu zawodowemu. Zapraszam i polecam.

kontakt

+48 604 247 170

organizacje

współpraca

Przeczytałem i przemyślałem… Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji

Właśnie skończyłem lekturę niezwykle interesującej książki Friedemanna Schulza von Thuna „Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji. Praca metodą aktywizującą przeżywanie.”

Metoda aktywizująca przeżywanie, przeznaczona na warsztaty z zakresu komunikacji, jest (daleką od tradycyjnych treningów zachowania) drogą nabywania kompetencji społecznych. Niemiecki psycholog Friedemann Schulz von Thun przedstawia założenia teoretyczne i praktykę nowej, skuteczniejszej metody prowadzenia warsztatów z zakresu komunikacji. W swojej książce w sposób ciekawy, prosty i przejrzysty opisuje to, jak powinno się przygotować i poprowadzić warsztat (nazwałbym go procesowym) z rozwiązywania różnego rodzaju problemów komunikacji interpersonalnej.

Niezwykle podoba mi się skromność autora, który w żaden sposób nie przechwala się na kartach swojej książki, nie promuje.

Publikacja jest niebywale praktyczna, zawiera wiele konkretnych wskazówek jak przygotować i przeprowadzić warsztaty aktywizujące przeżywanie. Zawartość książki pomaga usystematyzować i uzupełnić posiadaną wiedzę z zakresu prowadzenia tego typu warsztatów.

Lektura publikacji niemieckiego psychologa była dla mnie ciekawa również ze względu na fakt, że wiele rzeczy, które opisuje von Thun, stosuję w swojej praktyce zawodowej podczas szkoleń. Niektóre z metod podpatrzyłem u innych trenerów, ale też wiele jest moich pomysłów opracowanych metodą prób i błędów oraz na podstawie intuicji.

Prace von Thuna odkryłem niedawno. Zawdzięczam to koleżance, która prezentowała Go na spotkaniu nieformalnej grupy wsparcia, współpracy i rozwoju dla trenerów. Cieszę się z tego odkrycia, bo prace i koncepcje von Thuna dają mi poczucie pewności, że to co robiłem do tej pory (w zakresie aktywizowania przeżyć uczestników niektórych moich warsztatów) robiłem całkiem nieźle, a intuicja dobrze mnie prowadziła.

Friedemann Schulz von Thun, Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji. Praca metodą aktywizującą przeżywanie, Wydawnictwo Jedność 2012

Wpis obublikowano 30 lipca 2013 w kategorii Przeczytałem

Dodaj komentarz